banner faber

adsense

Yuki EM-05 Dünya

Yuki firmasının 1000 Wattlık bu modelinin artık elektrikli bisiklet kategorisinde olmadığını söyleyelim. Yasal olarak belgelerinizi almanız gereceği anlamına gelmektedir bu durum. Firmanın 1000 wattlık iki elektrikli motosiklet ya da scooterından ilki Dünya. Tasarım olarak fena değil, yani basit, sade çizgilere sahip. Firmanın beyanatlarında anlayamadığımız şeylerin başında broşürlerinde yazan 100 kilometrede 1.6 KW olan sarfiyat geliyor. Firmanın bu beyanatı doğru ise bu elektrikli bisiklet 80-100 kilometre gidememesi gerekir. Yani bu tüketime sahip bir elektrikli bisiklet bu akü seti ile olsa olsa 50-60 kilometre gidebilir diye hesapladık. Bunun dışında geçtiğimiz aylarda gümrükte yaşadıkları yanlış beyanat sorununu da çözüp çözemediklerini ve şu an tüm modellerinin satışını yapabilir durumda olup olmadıklarını da bilmiyoruz. Beyaz, siyah ve kırmızı olmak üzere üç renk seçeneği bulunan modelin fiyatı ise 2035 TL olarak belirtilmiş.E-bisiklet dünyası olarak bu modellere yönelenlerin bir elektrikli bisiklet mi? yoksa motosiklet mi almak istediklerini net olarak cevaplamalarını öneririz. Çünkü bu modellerdeki sarfiyat oranı genel olarak yeni nesil motosikletlerin tüketimine yakın.

Yuki EM-04 Jüpiter

Yuki firmasının bir diğer güçlü elektrikli moto-bisiklet modeli Jüpiter. Bu tür modellere yönelenlerin artık çok da ekonomik bir araç almadıklarını söyleyebiliriz herşeyden önce. Bunun dışında bu modelin ağırlığı Dünya modeline göre daha fazla. 24 kilogramlık farkın ne olduğunu pek anlayamadık ve artık bu araç bir sorun yaşadığınız an taşınabilirlik sınırınında ötesinde. Tasarım sırasında arkaya konan ek bagaj ya da sele olmasa daha şık görünecek gibi bizce. Zaten buraya birinin oturması mümkün değil. Elektrikli bisikletler aslen 1 kişi için hesaplanarak üretilen araçlar ve hele bu modelin ağırlık merkezine tamamen alakasız bir yerinde bulunan bu ek selesine oturmanız her türlü aksiliğe davetiye gibi göründü bize. Elektrikli bisikletler ve motosikletlerin tasarımı sırasında arka tekerin kontrolünü kaybetmemesi için ikinci kişinin ağırlığı genelde bu tekerleğin önünde tutulur. Jüpiter de ise durum biraz farklı. Bunun en önemli gerekçesi ise frenleme anında ağırlığın ön tekerleğe kayması ve gereğinden fazla ağırlık nedeni ile hareket kabiliyetinin yitirilmesidir. Ayrıca bu miktarda elektrik tüketimine sahip bir elektrikli bisikletin bu kadar gidemeyeceğini söylemiştik Dünya modelini tanıtırken.

Yuki Maraton

Piyasaya dört adet elektrikli bisiklet modeli ile giren Yuki, Maraton EB02 modeli ile standart görünümdeki elektrikli bisikletlerinin ikincisini 100km mesafe gidebilme özelliği ile kullanıcılara sunuyor.

Yuki Sipahi

Piyasaya dört adet elektrikli bisiklet modeli ile giren Yuki, Koşucu EB05 modeli ile standart görünümdeki elektrikli bisikletlerinin ilkini kullanıcılara sunuyor.